galgrapa galgrapa
326
BLOG

Podhale: W Ostrowsku, 64 lata temu.

galgrapa galgrapa Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Źródło: zakopianskibazar.pl

64 lata temu, 22 lutego 1947 r. w Ostrowsku, walcząc do końca z przeważającymi siłami obławy UB, MO i KBW, poległ major Józef Kuraś ps. "Ogień", dowódca Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica". Nie widząc szansy wyrwania się z okrążenia, ostatnią kulę przeznaczył dla siebie. W latach 1945 - 47 w oddziałach majora "Ognia" walczyło kilkuset partyzantów, kilka tysięcy ludzi współpracowało z oddziałami, które skutecznie przeciwstawiały się nowej okupacji w Małopolsce.

Organizatorem uroczystości 64 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia i jego żołnierzy był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica”, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło w Waksmundzie. Uroczystości w dniu 19 lutego tradycyjnie rozpoczęła plenerowa rekonstrukcja historyczna: -„Nam nie straszna sowiecka potęga!...” 

Następnie w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została koncelebrowana Msza Św. w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939 – 1955. Poruszającą Modlitwę Wiernych przygotował Sławomir Hajos. Program artystyczny przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Waksmundzie.

Później licznie przybyli uczestnicy uroczystości modlili się na cmentarzu przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Grupy Ochrony Sztabu mjr. „Ognia” i mieszkańców Waksmundu. Tam odczytany został również Apel Poległych zakończony salwa honorową.

W remizie OSP w Waksmundzie otwarta została wystawa poświęcona „Wiarusom”,  - ostatnim leśnym, którzy kontynuowali walkę do lipca 1949 r.

Uroczystość zakończyła się żołnierskim obiadem. Przebieg uroczystości uświetniła swoją obecnością kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Patronat honorowy nad uroczystościami rocznicowymi sprawowali Zbigniew Kuraś „Płomyk” – syn „Ognia” i Stanisław Pięta Poseł na Sejm RP.

Organizowane od 1995 r. uroczystości rocznicowe na trwałe wpisały się kalendarz wydarzeń i rocznic patriotycznych organizowanych na terenie Podhala. W ostatnich latach impreza przygotowywana z rozmachem i profesjonalizmem przyciąga szerokie kręgi coraz to nowych uczestników. Motorem całego przedsięwzięcia jest rozrastająca się grupa zaangażowanych młodych ludzi, którzy przejmują straż przy płomieniu tradycji od ostatnich przedstawicieli pokolenia „żołnierzy wyklętych”. Niebagatelną rolę w przyciąganiu młodego pokolenia odgrywają interesująco przygotowywane rekonstrukcje historyczne.

galgrapa
O mnie galgrapa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura